Raketový model – cesta k vítězství vašeho týmu – PhDr. Ivan Skalík

//Raketový model – cesta k vítězství vašeho týmu – PhDr. Ivan Skalík

Leadership už dávno nemá podobu diktatury

Dnes je již chápán jako služba týmu. Nalaďte své podřízené na společnou novu a naučte je vyhrávat.

Na potřebě efektivní týmové spolupráce se shodnou odborníci z mnoha oborů. Viditelné příklady úspěšných týmů známe z oblasti sportu. A nejde už jen o samotné sportovce, ale také o trenéry a realizační týmy. Stačí se podívat na skladbu hokejového trenérského týmu Kanady, kde přináší vzájemná spolupráce odlišných osobností skvělé výsledky.

Konec diktátorů

Období úspěchu diktátorských trenérů v hokejovém prostředí je tak dávno minulostí. Stejně tak se mění svět úspěšných diktátorských lídrů ve firemním světě. Dnešní doba si žádá daleko více týmovou spolupráci. Doba preference individuálního lídrovství v české ekonomice 90tých let je již dávno u konce. To však neznamená, že lídrovství ztrácí smysl, naopak. Leadership pojímán jako služba týmu a získání lidí ke spolupráci je na vzestupu

Které týmy vítězí?

Studie uvádějí, že pouze desetina týmů ve firemním světě funguje efektivně. Ještě více je v našem kulturním prostředí zanedbáváno téma budování vítězných týmů. Jako bychom se ve firemním světě „obávali“ nahlas vyřknout „chceme vytvořit vítězné týmy“.

Raketový model.

Od roku 2015 aplikuji metodu „Raketového modelu“ upravenou na české prostředí v různých firemních kulturách (výrobní organizace, neziskové organizace, banky, pojišťovny, restaurace, reality, zdravotnictví a dalších oblasti). Záměrně zdůrazňuji, že metodu upravuji na podmínky našeho kulturního kontextu. Striktní přebírání modelů převzatých z jiných kultur totiž nefunguje.

Případová studie: Farmaceutická raketa

V červnu 2016 jsem byl pozván do farmaceutického týmu, který vykazoval znaky neefektivní spolupráce: nízký stupeň důvěry, malou komunikaci, nejednotnost vnímání směřování týmu i prosazování osobních zájmů.

O Pohonu, Morálce, Normách, Odhodlání, Misi a Talentu vašeho týmu se dozvíte více v celém článku „Raketová cesta k týmové výhře„.

O autorovi: